Haberler

Otomotiv haberleri

Araba Kullanırken Bilmeniz Gereken Teknikler

Araba Kullanırken Bilmeniz Gereken Teknikler

      Birçokları için ehliyet almak araba kullanmak için yeterli görülüyor ama her yıl artan sürücü ve otomobil sayısına bir de trafik eklenince işler içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor. Özellikle İstanbul gibi metropollerde iki farklı sürücü tipi bulunuyor. Bunlar; hızlıca bir yerlere gitmek isteyen ve güvenli bir şekilde yolculuğunu gerçekleştirmek isteyenler olarak ayrılabilir. Trafik ile ilgili yapılan araştırmalara göre ne kadar hız yaparsanız ya da ne kadar hızlı hareket etmeye çalışırsanız çalışın 40 kilometre de kazanabileceğiniz maksimum süre 20 dakikadan daha azdır. O halde bu sürücü tipinin tek yaptığı yayaların, diğer sürücülerin ve belki de en önemlisi kendilerinin canını hiçe saymaktan başka bir işe yaramıyor. Güvenli sürüş tekniklerini kullanan sürücülerle beraber araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ve araba kullanmanın püf noktaları ile ilgili bilgileri merak ediyorsanız, yazının devamını okuyabilirsiniz.

Önce Güvenlik: İyi Araba Kullanma Teknikleri

Ehliyet sınavına çalışırken bol sürüş pratiği yaptıran kurslar bulunuyor ama sürücü kursları insanları sadece ehliyet sınavına hazırlıyorlar ve bu gerçekte karşılaşacağınız trafikten oldukça farklıdır. Sürücü sınavı genellikle araba kullanma ve manevra yapma becerisini ölçtüğü için bu konular hakkında kurslar oldukça yararlı oluyor. Araba kullanmayı öğrenme görevinizi başarıyla tamamlayıp ehliyetinizi aldıysanız trafikte neler yapmanız gerektiğinden bahsedebiliriz.

 

Trafiğe çıkan herkesin ilk olarak dikkat etmesi gerekenlerin başında güvenlik tedbirleri geliyor. Ne demişler… “Önce can güvenliği!”

Otomobilinizi çalıştırmandan önce sürücü kursunda da öğrendiğiniz gibi ilk yapmanız gereken oturuş pozisyonunu ayarlamaktır. Otomobilinizin içerisinde otururken direksiyona ya da pedallara rahatlıkla ulaşabilmeniz ve aynaları rahatlıkla görebilmeniz gerekiyor. Sürüşe başlamadan önce emniyet kemerini takmanız ve dikkatini dağıtabilecek telefon gibi eşyalardan kurtulmanız gerekiyor. Manuel vites bir araç kullanıyorsan ilk yapman gereken vitesin boşta olduğundan emin olmaktır. Bunu el frenini indirdikten sonra vitesi sağa ya da sola yavaşça hareket ettirerek anlayabilirsiniz. Vites değişiklikleri en çok yapılan hatalardandır o nedenle şimdiden söylememiz gerekiyor. Vitesi aracınız hızına göre ayarlamalısınız. Zaten biliyorsunuzdur ama her vites değişiminde sağ ayağınızı pedaldan çekip sol ayağınızla debriyaja basmalısınız.

Direksiyon Nasıl Tutulur?

“Direksiyonu kullanmakta ne var?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Aracınıza zarar verebilecek birçok kazanın nedeni direksiyonu yanlış tutmanız nedeniyle gerçekleşir. Peki, direksiyonu nasıl tutmalısınız?
- İki elinizi kullanarak direksiyonu tutmanız size direksiyon hakimiyeti kazandırır ve trafikte oluşabilecek herhangi bir krizle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Eğer aracınız manuel şanzımana sahipse tabi ki vites değiştirmeniz gerekiyor. Fakat vites kolunu uzun bir süre kavramanıza gerek yok. 
- Aracınızın direksiyonunu bir saat kadranı gibi düşünmelisiniz. Sol elinizi saat 9 noktasında ve sağ elinizi saat 3 noktasında tutmalısınız. 9-3 tutuşu olarak bilinen bu teknik ile direksiyonu rahatlıkla hareket ettirebilir ve ani durumlarda panikleseniz dahi kontrolü kaybetmezsiniz.
- Direksiyonu saat 12 ve 6 yönlerinde tutmamaya özen göster. Herhangi bir sebepten dolayı aracının hava yastığı açılırsa, direksiyon kapağı hızlıca koluna çarpabilir. Ayrıca direksiyonu boğacak gibi sıkı ya da elinin altından kayacak kadar gevşek tutmamalısınız. Her insanın hisleri farklıdır bu nedenle tutma şiddetinizi kendinizin aşırılıklardan kaçarak belirlemeniz gerekiyor.

Etkili Vites Kullanımı

Çevrenizdeki çocukların bazı hareketleri yaparken zorlandıklarını fark etmişsinizdir. Mesela ilk kez çatal kullanan çocuk bir süre yiyecekleri tutturmayı başaramaz ama zaman geçtikçe alışır ve hafızası sayesinde kolayca yapabilir. Aynı şey vites içinde geçerlidir. Önceliği daha kolay olan otomatik vitese verelim.

Otomatik Vites Nasıl Kullanılır?

Otomatik vites araba kullanımı oldukça basittir. Öncelikle aracınızı çalıştırmadan önce ayağınızı frene basmalısınız. El frenini çekerek arabayı çalıştırdıktan sonra motor sesini duyacaksınız ve aracınızı ses geldikten sonra vitesi D konumuna getirmelisiniz. Bingo! Aracınız hareket etmeye başladı. Otomobil kullanmaya yeni başladıysan ve çok tecrübeli değilseniz otomatik vites daha iyi bir tercih olabilir. Özellikle şehir içi kullanım için otomatik vites araba tercih etmek trafikte size rahat bir nefes aldıracaktır.

Manuel Vites Nasıl Kullanılır?
 

Manuel araba kullanmak, ilk kez araba kullanacaklar için biraz endişeli olabiliyor. Debriyaj, gaz ve fren pedalları arasında tereddüt edilmesine ve trafikte sürekli vites geçişlerine neden oluyor. Eğer otomobil kullanmaya yeni başladıysanız önceliğiniz otomatik vites olmalı. Bu sayede trafik tecrübesini endişeye mahal vermeden kazanabilirsiniz. Vites değişimi konusunda oldukça komplike bir mekanizma ile karşılaşacaksınız. Eğer aracınız manuel vites ise ilk seferde pes etmemeniz ve tekrar denemeniz gerekebilir. Araca oturduğunuz zaman öncelikle vitesin boşta olduğundan emin olun. Boş vitesten 1. vitese geçmek için debriyaja basmanız ve vitesi kendinize çekmeniz daha sonra da öne doğru itmeniz gerekiyor. Aracın el frenini indirip debriyajdan yavaşça ayağınızı çektikten sonra gaza basarak aracı hareket ettirirsiniz. Manuel viteste 2. vites ise yine debriyaja bastıktan sonra vitesi kendinize çekerek geçersiniz ancak 1. vitesten farklı olarak topuzu geriye doğru çekmeniz gerekiyor. Diğer viteslere geçiş için hiçbir zaman unutmamanız gereken şey ise vites üzerindeki sayılara göre topuzu hareket ettirmenizdir. Örneğin; 3. vites için aracı boşa alıp düz olarak ileri itmeniz ya da 6. vitese geçerken topuzu önce sağa sonra da öne doğru itmeniz gerekiyor.

Trafikte Yön Değiştirme Tekniği

Aracınızı yönlendirmek istediğiniz yere götürmek için direksiyonunu belirlediğiniz yöne doğru çevirebilirsiniz. 9 konumundan 3’e ya da 10 konumundan 2’ye doğru çevirerek aracınızın yön değiştirmesini sağlayabiliyorsunuz. Eğer aracınızın yönünü 90 dereceden daha fazla değiştirecekseniz, öncelikle dönüşünüzü tamamlamalı; hangi eliniz bel hizanda kaldıysa onu gevşetmeli ve o hizada tutmaya devam etmelisiniz. Diğer eliniz, bel hizanızda kalan elinizin tam karşısına gelene kadar bu hareketi devam ettirmelisiniz. Direksiyon normal hale geldiğinde serbest elinizi yerine getirmelisiniz.